Potrzebujesz pomocy straży pożarnej? zadzwoń pod 998

Duży pożar składowiska odpadów przy ul. Kamiennej w Policach

Zgłoszenie o pożarze składowiska odpadów do stanowiska kierowania wpłynęło o godzinie 19.45. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że palą się hałdy odpadów o łącznej powierzchni ok. 1000 m2 w trzech różnych miejscach składowiska, prawdopodobnie spowodowane przez podpalenie.

Głównie paliły się tworzywa sztuczne w tym folie, styropiany, gumy syntetyczne oraz trawa. Ze względy na dynamikę rozprzestrzeniania się pożaru i wielkość sukcesywnie na polecenie kierującego działaniem ratowniczym dysponowano kolejne zastępy straży pożarnej. Ponadto skierowano z dyżurów domowych strażaków do działań na miejscu zdarzenia oraz wzmacniając stanowisko kierowania. Działania były mocno utrudnione ze względu na zmienny kierunek wiatru oraz niewielką jego prędkość, co skutkowało bardzo dużym zadymieniem w miejscu prowadzonych działań. W związku z powyższym strażacy pracowali w pełnym zabezpieczeniu dróg oddechowych. Na bieżąco roty podmieniano z zachowaniem odpoczynku dla strażaków, którzy działali bezpośrednio przy gaszeniu. Podano łącznie 8 prądów gaśniczych w natarciu oskrzydlającym na palące się odpady. W trakcie działań zorganizowano w siedzibie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej punkt ciągłego ładowania butli z powietrzem oraz dostarczania na miejsce prowadzonych działań. Zaopatrzenie wody do gaszenia na miejsce akcji polegało na dowożeniu ze względu na brak hydrantów zewnętrznych i zbiorników wody na terenie składowiska. W tym celu zorganizowano bieżący punkt pobory wody z hydrantów zlokalizowanych na terenie Zakładowej Straży Pożarnej.

Dzięki zaangażowaniu kierownictwu Grupy Azotu Zakłady Chemiczne „Police” S.A. na miejsce zdarzenie zadysponowano (po uprzednim zgłoszeniu przez dowodzącego akcją o potrzebie danego sprzętu) ładowarkę ze spółki Transtech. Po zlokalizowaniu i opanowaniu pożaru ładowarka była włączona do dogaszania pogorzeliska (rozgarniane hałdy odpadów), wobec czego działania gaśnicze były bardziej efektywne.

Czas trwania akcji: 8 godz. i 44 minuty (w tym ok. 1,5 godz. dozorowania pogorzeliska).

W akcji brało udział 61 strażaków, 16 zastępów straży pożarnej (7 z JRG Police, 1 z ZSP GA Police, 1 z OSP Tatynia, 2 z OSP Tanowo, 1 z OSP Police, 1 z OSP Trzebież, 1 z OSP Brzózki, 1 z OSP Wołczkowo, 1 z OSP Dobra) oraz Policja, WIOŚ, przedstawiciel Powiatu Polickiego i ładowarka z Transtech sp. z o.o.

Galeria wydarzenia

Informacje

Komenda Powiatowa Państwowej
Straży Pożarnej w Policach
72-010 Police
ul. Tanowska 4a
godziny otwarcia 7:30 - 15:30
telefon 91 431 68 10
NIP 851-25-50-481
REGON 811769690

Szybki kontakt

Formularz kontaktowy