Potrzebujesz pomocy straży pożarnej? zadzwoń pod 998

Uratowano mężczyznę z pożaru budynku jednorodzinnego w Dobrej.

Dzisiejszej nocy o godz. 2:14 do stanowiska kierowania KP PSP w Policach wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w zabudowie bliźniaczej na ul. Krajobrazowej w Dobrej. Do zdarzenia zadysponowano miejscową jednostkę OSP i pobliską z Wołczkowa oraz równolegle najbliższą jednostkę PSP tj. JRG nr 3 ze Szczecina.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu z OSP Dobra zastano rozwinięty pożar garażu w budynku mieszkalnym. W wyniku rozpoznania ustalono, że w budynku znajduje się mężczyzna, a pozostali tj. kobieta z trójką dzieci opuścili budynek przed przybyciem straży pożarnej. W związku z niewielkimi zasobami ratowniczymi (3 strażaków) w początkowej fazie akcji niezwłocznie do budynku weszło 2 ratowników z OSP Dobra w aparatach ochrony dróg oddechowych (ODO) w celu uratowania mężczyzny. Wnętrze mieszkania było całe zadymione i unosiły się gorące gazy ze względu na strawienie przez pożar drzwi łączących garaż z mieszkaniem. W trakcie wchodzenia po schodach roty na 1 piętro, jednemu ze strażaków uległ awarii sprzęt ODO i był zmuszony opuścić strefę niebezpieczną. Drugi ze strażaków nie bacząc na brak asekuracji dalej kontynuował swoje działania i pomimo wręcz zerowej widzialności odnalazł nieprzytomnego mężczyznę, którego niezwłocznie zaczął samodzielnie ewakuować po korytarzu, a następnie po klatce schodowej. W trakcie ewakuacji osoby poszkodowanej po schodach strażakowi pomógł funkcjonariusz policji z komisariatu w Mierzynie, który ryzykując własnym zdrowiem wbiegł do budynku. Po chwili przybyły zastępy z JRG nr 3 ze Szczecina i pomogli wynieść osobę na zewnątrz. Mężczyźnie udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy m.in. zastosowano tlenoterapię, okryto folią życia i przekazano zespołowi ratownictwa medycznego (ZRM), który przybył na miejsce. Mężczyzna został przetransportowany do szpitala. Następnie przystąpiono do działań gaśniczych oraz do przeszukania całego mieszkania. Ratownicy ZRM w tym czasie udzielali pomocy wszystkim ewakuowanym z budynku (kobiecie i trójce dzieci), po czym wszyscy zostali przetransportowani do szpitala.
Działania ratowniczo-gaśnicze trwały 3 godziny i brały w nich udział następujące siły i środki: 2 zastępy z OSP Dobra, 1 zastęp z OSP Wołczkowo, 2 zastęp z JRG nr 3 Szczecin, 3 karetki ZRM, Policja, Pogotowie Energetyczne i Pogotowie Gazowe.

Galeria wydarzenia

Informacje

Komenda Powiatowa Państwowej
Straży Pożarnej w Policach
72-010 Police
ul. Tanowska 4a
godziny otwarcia 7:30 - 15:30
telefon 91 431 68 10
NIP 851-25-50-481
REGON 811769690

Szybki kontakt

Formularz kontaktowy