Potrzebujesz pomocy straży pożarnej? zadzwoń pod 998

Zabezpieczenie niewybuchu przy ul. Kuźnickiej w Policach

W dniu 30 marca 2019 roku odbyła się akcja zabezpieczenia i transportu niewybuchu z okresu II wojny światowej, znajdującego się w Policach przy ul. Kuźnickiej w pobliżu Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A. Ze względu lokalizację bomby tj. bliskość rurociągu gazowego o dużym ciśnieniu oraz infrastrukturę zakładu dużego ryzyka i pobliskiej innej spółki, która magazynuje substancje niebezpieczne do zabezpieczenia operacji zadysponowano znaczne siły i środki (SiŚ) z jednostek ochrony przeciwpożarowej.

Zorganizowano 3 miejsca koncentracji SiŚ zabezpieczających o łącznej liczbie 35 zastępów i 121 strażaków:
- 1 miejsce na południu od strefy zagrożenia tj. siedziba JRG z ilością 5 zastępów i 14 strażaków (SiŚ z JRG Police),
- 2 miejsce w kierunku południowo-wschodnim od strefy tj. siedziba SPPK z ilością 33 zastępów i 90 strażaków (wyznaczone plutony z kompani gaśniczej „SZCZECIN” oraz Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologiczna „GRYF”, zastępy OSP z terenu gminy Police),
- 3 miejsce na północ od strefy tj. teren zakładu GA POLICE z ilością 7 zastępów i 17 strażaków oraz karetką pogotowia z Medika (SiŚ Zakładowej Straży Pożarnej GA POLICE).
Strefę zagrożenia ze względu na potencjalne odłamkowanie wyznaczono w promieniu 1200 m. W siedzibie komendy powiatowej PSP w Policach pracował sztab operacji kryzysowej w którym uczestniczyli przedstawiciele służb i instytucji kooperujących w akcji tj. Wojsko, Policja, PSP, Urząd Miasta, Straż Miejska, Starostwo Powiatowe i przedstawiciele spółek będących w zasięgu strefy. W pracy sztabu uczestniczył Zachodniopomorski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Jacek Staśkiewicz.
W trakcie całej operacji zabezpieczenia i transportu niewybuchu nie odnotowano problemów i przebiegła zgodnie z założeniami.

Galeria wydarzenia

Informacje

Komenda Powiatowa Państwowej
Straży Pożarnej w Policach
72-010 Police
ul. Tanowska 4a
godziny otwarcia 7:30 - 15:30
telefon 91 431 68 10
NIP 851-25-50-481
REGON 811769690

Szybki kontakt

Formularz kontaktowy